poniedziałek, 19 października 2015

#5 Źródła informacji

Jest wiele źródeł informacji z których korzystamy. Ciągle pojawiają się nowe i są one całkiem podobne do poprzednich.
Wyróżniamy kilka źródeł:

  •  SMS - (ang. Short Message Service) usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych (esemesów) w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.



  • MMS - (ang. Multimedia Messaging Service) rozszerzenie funkcji SMS i EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Pierwotnie MMS zaplanowany został jako usługa dla telefonii trzeciej generacji (UMTS), której jednak wprowadzenie było odwlekane w czasie, więc producenci wprowadzili tę opcję już wcześniej (określana jest jako technologia 2,5G). Obecnie prawie każdy nowy telefon posiada funkcję MMS.





  • Komunikatory - przesyłają informacje według zasad ustalonych przez protokoły komunikacyjne tak, że publicznie udokumentowane protokoły są zwykle implementowane przez wiele komunikatorów, zapewniając prawie nieograniczone grono odbiorców, podczas gdy protokoły utajnione zmuszają użytkowników do korzystania z programów przygotowanych przez producentów, ograniczając tym samym możliwość komunikacji.
    Przykładem mogą być np:
    - Gadu Gadu
    - Skype
    - WhatsApp
    - Google Hangouts
    - Messenger itp.






  • Listy elektroniczne - e-mail, potocznie (także poprawna wersja) mejl (ang. electronic mail, e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.





  • Portale społecznościowe -  serwis internetowy, który istnieje w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności. Tworzy tak zwane media społecznościowe (ang. social media).
    Wiosną 2008 roku do najpopularniejszych tego rodzaju serwisów w Stanach Zjednoczonych należały Myspace i Facebook. Najpopularniejsze w Europie były: Bebo, Myspace, Skyrock Blog, Facebook i Hi5, w Ameryce Łacińskiej: Orkut i Hi5, a na terenie Azji oraz Wysp Australii i Oceanii: Friendster, Orkut i CyWorld. Najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi w Polsce w 2010 r. były nk.pl (dawniej nasza-klasa.pl) posiadająca ponad 12 mln kont użytkowników oraz Facebook z ponad 8 mln kont. Według badania Megapanel z marca 2011 roku z social media korzystają niemal wszyscy Internauci (aż 99,3%) i poświęcają temu średnio około 1,5 godziny dziennie.





  • Blogi - (ang. web log – dziennik sieciowy) - rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.




  • Reklamy - (z łac. reclamo, reclamare ‘odzew’; re 'w tył, znów, naprzeciw’ i clamo, clamare ‘wołać’) – informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np. promowanie marki).

    Według dyrektywy 2006/114/WE UE reklama oznacza przedstawienie w jakiejkolwiek formie w ramach działalności handlowej, gospodarczej, rzemieślniczej lub wykonywania wolnych zawodów w celu wspierania zbytu towarów lub usług, w tym nieruchomości, praw i zobowiązań.




poniedziałek, 5 października 2015

#4 Przeglądarki internetowe


Przeglądarki o których najczęściej mówimy to:

- Chrome
- Mozilla Firefox
- Opera
- Internet Explorer


Ja osobiście przepadam za Chromem, jest to przeglądarka, która według mnie działa najszybciej, jest prosta w obsłudze i zapewnia nam ciekawe połączenia z kątem "gmail.com". Poniżej przedstawię krótkie informacje na temat każdej z przeglądarek.




Logo Google Chrome/Chromium



Google Chrome

Darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla), z wyjątkiem wersji na iOS. Od wydania wersji 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Przeglądarkę tę charakteryzuje oszczędność miejsca, jakie zajmuje interfejs.

Pierwsza wersja beta została wydana 2 września 2008 roku, a pierwsza stabilna wersja została udostępniona 11 grudnia 2008 roku. Według serwisu Statcounter.com jest aktualnie najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie i używa jej 41,9% internautów. Według serwisu Netmarketshare.com w październiku 2013 roku używana była przez około 15,42% internautów. W Polsce jej udział w tygodniu od 28.10.2013 do 3.11.2013 wyniósł 29,35%, czyli około 10 punktów procentowych mniej niż Mozilla Firefox i ponad 13 punktów procentowych od Internet Explorera.





Logo Mozilla Firefox


Mozilla Firefox

Otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Mozilla Corporation oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 17,50% w sierpniu 2014) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz drugą w Polsce z udziałem w wysokości 31,49% (dane z okresu 8–14.09.2014).

Początkowo przeglądarka nosiła nazwę Phoenix. 14 kwietnia 2003 zmieniono jej nazwę na Firebird, a 9 lutego 2004 na Firefox. Twórcy przeglądarki zaznaczają, że preferowanym skrótem nazwy jest „Fx” lub „fx”, jednak na świecie bardzo często używany jest skrót „FF” lub „ff”.





Logo Opera


Opera 

Darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA.
Opera jest programem darmowym, opartym na licencji freeware. Jest aplikacją własnościową o zamkniętym kodzie źródłowym.

Do wersji 4.x włącznie, Opera rozprowadzana była na zasadach shareware, następnie od wersji 5.x do 8.50 na licencji adware (z możliwością wyłączenia reklam po zakupie klucza licencyjnego). Od 20 września 2005 jest programem w pełni darmowym na licencji freeware.
1 lipca 2013 ukazała się nowa Opery 15 oparta na silniku renderowania stron Blink i silniku JavaScriptu V8, a także osobny klient poczty elektronicznej Opera Mail.






Logo Internet Explorer



Internet Explorer

Oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.

Jest aktualnie trzecią najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie i w Polsce. W czerwcu 2013 używana była przez około 20% internautów. W Polsce jej udział w okresie 24 - 30 czerwca 2013 roku wyniósł 15,89%, czyli o około 13 punktów procentowych  mniej od Google Chrome i o ponad 25 punktów procentowych mniej od Mozilla Firefox.

więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Internet_Explorer


Każdy ma swój typ odnośnie przeglądarek, każda przeglądarka jest inna, każda jest dla kogoś lepsza.


Ciekawa informacja, otóż 01.06.2010 roku o godzinie 11:24 na stronie dobreprogramy.pl pojawił się wpis, który brzmi następująco:

"Kilka dni temu informowaliśmy, że według niektórych ustaleń Chrome może przejmować użytkowników Firefoksa. W ciągu ostatniego roku udział przeglądarki Google’a zwiększył się o ponad 300%. Obecnie Chrome jest trzecią pod względem popularności przeglądarką na świecie. Według Net Applications, w maju wyprzedził ją tylko Internet Explorer (59,69%) i Firefox (24,35%). Obecnie Chrome ma 7,05% rynku. Na dalszych miejscach plasują się Safari firmy Apple (4,77%) i Opera (2,43%). Z Opery Mini w telefonach komórkowych korzysta natomiast 0,74% internautów na całym świecie."




Jak widać statystyki się trochę zmieniły lecz w grze są nadal te same przeglądarki.