poniedziałek, 30 maja 2016

#16 Publikowanie filmu na YouTube

W poprzednim wpisie opisywałam jak tworzyłam film, a teraz zaprezentuję jak go dodawałam na YouTube.

Co prawda miałam z tym problemy i w końcu go nie dodałam, co nie oznacza że nie wiem jak się to robi.

KROK I
Aby dodać film na YouTube, musimy wejść na stronę główną, tuż obok naszego avatara znajduje się przycisk "PRZEŚLIJ". 
Gdy załaduje się strona, naszym oczom ukaże się następujący obraz:





KROK II

Klikamy w pole na którym widnieje napis "Wybierz pliki do wysłania" i wybieramy nasz filmik w celu opublikowania go. Gdy wykonamy daną czynność, nasz film będzie się stopniowo dodawał, a w między czasie możemy uzupełnić niektóre informacje takie jak tytuł, opis czy też tagi.









KROK III
Gdy filmik się już doda, możemy się cieszyć naszym osiągnięciem i bacznie obserwować napływającą ilość wyświetleń oraz wszelaką aktywność jeżeli nam na tym zależy :)










#14 Mój fotomontaż w PSP7

Za zadanie mieliśmy stworzyć fotomontaż na którym będzie znajdowało się nasze zdjęcie w jakimś egzotycznym lub po prostu wakacyjnym tle.

Korzystałam z programu PaintShopPro 7, jest to program bardzo podobny do Photoshopa.

KROK I
Szukałam jakiegoś zdjęcia na którym jestem w całości i na dodatek w miarę dobrze na nim wyglądam, gdy już wybrałam jedno, przystąpiłam do obróbki czyli do wycięcia postaci ze zdjęcia co wyglądało mniej więcej tak:



Po wycięciu mojej postaci, wycięłam dany fragment i pozostawiłam w schowku.

KROK II
Z racji że moje oryginalne tło było nadmorskie to postawiłam na tego typu klimaty. Wybrałam Bahamy i zdjęcie zamieszczone poniżej:



KROK III
Na wybrane tło wkleiłam zdjęcie mojej postaci które znajdowało się w schowku, dokonałam kilku poprawek pędzlem by upodobnić do siebie niedokładnie wycięte kawałki. Tak więc oto prezentuje się całość: 

poniedziałek, 23 maja 2016

#15 Tworzenie filmu

Mieliśmy stworzyć swój filmik o tematyce wiosennej.

Jak się okazało większość klasy wykonało to zadanie w Windows Movie Maker, ja jednak wypróbowałam inny program - Sony Vegas Pro 10




Jak się okazało nie było to takie trudne do opanowania.

Aby stworzyć ów film, wybrałam się z tatą na mini wycieczkę w góry, na jedną z pobliskich hal w moim rejonie, była to Hala Janoszkowa oraz tydzień później wraz z rodzicami pojechaliśmy w trasę tzw. "Pętla Beskidzka"

KROK I
Po zrzuceniu nagrań na komputer, zastanowiłam się które ujęcia chciałabym wykorzystać w filmie.
Następnie dodałam je do obróbki.





KROK II
Przystąpiłam do montowania ujęć oraz przejść, czyli najprościej ujmując złączyłam wszystkie filmiki w jedną całość.






KROK III
Gdy już było wszystko gotowe, przystąpiłam do dodania swojej ścieżki dźwiękowej, w tym celu musiałam wyłączyć dźwięk z nagrań i dodać wybraną przeze mnie muzykę.








poniedziałek, 11 stycznia 2016

#13 Fotografia cyfrowa

1. Matryca światłoczuła



Matryca (przetwornik) to układ wielu elementów światłoczułych przetwarzających padający przez obiektyw obraz na sygnał elektryczny, stosowany w aparatach cyfrowych. Jest to płytka krzemowa, zawierająca elementy światłoczułe (w każdym elemencie światłoczułym znajduje się fotodioda odpowiedzialna za mierzenie natężenia światła), pokryte filtrem CFA (ang. Color Filter Array) w celu rejestracji kolorów. Ponadto matryca światłoczuła pokrywana jest specjalnym zestawem filtrów odcinających fale światła podczerwonego.


2. Typy aparatów:

  • KOMPAKTOWE - typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Jest on najczęściej wyposażony w niewymienny obiektyw stało ogniskowy lub zmiennoogniskowy. W kompaktach klasycznych celownik umieszczony był nad obiektywem, co powodowało występowanie zjawiska paralaksy. Segment kompaktów z czasem wypełniły kompakty cyfrowe, pozbawione wizjera, wyposażone w duży, czytelny ekran LCD, na który przekazywany jest obraz wprost z obiektywu, i zapisujące zdjęcia na kartach pamięci.




  • LUSTRZANKI -  aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy precyzyjnym nastawianiu odległości fotografowania, ocenianiu głębi ostrości, ocenie aberracji optycznych, jak również przy prawidłowym kadrowaniu obiektów nieodległych. Sprzyja również kompozycji kadru, ocenie proporcji oświetlenia itp.


poniedziałek, 4 stycznia 2016

#12 Fotografia analogowa

1. Definicja




Klasyczny aparat fotograficzny - aparat analogowy

BŁĘDNA NAZWA
Aparaty fotograficzne na błonę światłoczułą często są niewłaściwie nazywane analogowymi. Wskutek rozpowszechnienia się cyfrowych aparatów fotograficznych, które używane są obecnie masowo, nazywa się je po prostu „aparatami”. Przez analogię do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy, np. w urządzeniach do odtwarzania dźwięku, uważa się błędnie, że takie przejście nastąpiło również w sprzęcie fotograficznym. Faktycznie jednak klasyczny aparat fotograficzny był urządzeniem mechanicznym, które do zapisania obrazu na błonie światłoczułej nie potrzebowało sygnału analogowego. Taki sygnał w ogóle nie występował w klasycznych aparatach fotograficznych.


SPOSÓB DZIAŁANIA
Klasyczny aparat fotograficzny jest urządzeniem przystosowanym do naświetlania materiału światłoczułego. Materiał ten umieszcza się we wewnątrz aparatu, w postaci zwiniętej błony światłoczułej, która jest przewijana w jego wnętrzu za pomocą odpowiedniego mechanizmu (zwykle sprężynowego), w celu naświetlenia każdej z klatek filmu, lub też stosuje się wymienne klisze bądź kasety z błonami ciętymi, które na potrzeby każdego zdjęcia wymienia się na tylnej ścianie aparatu. Zasada ich działania opiera się o prosty przyrząd optyczny – camera obscura (ciemnia optyczna).
Protoplastą fotograficznego aparatu klasycznego był aparat otworkowy (czarne wewnątrz pudełko z małym otworkiem, np. po szpilce, w jednej ścianie i błoną światłoczułą na przeciwległej). W późniejszych konstrukcjach otworek zastąpiono obiektywem, który poprzez soczewki skupiał na błonie obraz, na który był skierowany i wyostrzony.





2. Budowa aparatu analogowego 






3. Aberracja sferyczna i chromatyczna

Aberracja sferyczna – cecha soczewki, układu optycznego lub zwierciadła sferycznego polegająca na odmiennych długościach ogniskowania promieni świetlnych ze względu na ich położenie pomiędzy środkiem a brzegiem urządzenia optycznego – im bardziej punkt przejścia światła zbliża się ku brzegowi urządzenia (czyli oddala od jego osi optycznej), tym bardziej załamują się promienie świetlne.


Zjawisko aberracji sferycznej na przykładzie soczewki płasko wypukłej


Aberracja chromatyczna, chromatyzm – cecha soczewki lub układu optycznego wynikająca z różnych odległości ogniskowania (ze względu na różną wartość współczynnika załamania) dla poszczególnych barw widmowych światła (różnych długości fali światła). W rezultacie występuje rozszczepienie światła, które widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki (zobacz zdjęcie obok).

Powstawanie aberracji chromatycznej (1) i jej korekcja (2)


4. Materiały światłoczułe

Materiał światłoczuły, materiał fotograficzny – ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.


Przykład kliszy fotograficznej




Matryca światłoczuła CMOS



5. Negatyw, pozytyw

Negatyw - odwrotność pozytywu, czyli oryginału. Popularna nazwa błony fotograficznej negatywowej.

Negatyw to także nazwa naświetlonej taśmy filmowej po nakręceniu na niej obrazów filmowych w kamerze. Negatyw jest najważniejszym spośród wszystkich tzw. materiałów wyjściowych filmu, służących do wyprodukowania kopii pokazowych filmu. Obok niego jest jeszcze negatyw tonu z naświetloną ścieżką dźwiękową. Oryginalne negatywy przechowuje się w archiwach a kopie eksploatacyjne do kin są wykonywane z duplikatów tzw. dupnegatywów. W przypadku zniszczenia oryginału wykonuje się tzw. kontrnegatyw z zachowanej kopii pozytywowej.




Pozytyw – odwrotność negatywu. W filmie, pozytywowa kopia pokazowa filmu na błonie fotograficznej do wyświetlania w kinie.

W fotografii, pozytyw jest obrazem fotograficznym odwzorowującym prawidłowo (zgodnie z rzeczywistością) obraz istniejący w naturze, a mówiąc dokładniej: odzwierciedla wprost proporcjonalnie różnice pomiędzy jasnością i barwą poszczególnych miejsc w fotografowanym obrazie.

Fotograficzne materiały pozytywowe dzieli się na:
  • pod względem podłoża:
  • przezroczyste (diapozytywy),
  • nieprzezroczyste (odbitki, najczęściej na podłożu papierowym lub plastikowym),
  • pod względem kolorystyki:
  • czaro-białe,
  • kolorowe.